آرتریت زانو

آرتریت زانو

آرتریت التهاب یک یا چند مفصل است. درد ، تورم و سفتی علائم اولیه آرتروز است. هر گونه آسیب در بدن ممکن است تحت تاثیر بیماری قرار گیرد ، اما در زانو به طور خاصی دیده می شود .

آرتریت زانو

آرتریت زانو

آرتریت زانو می تواند به بسیاری از فعالیت های روزمره مانند راه رفتن یا صعود از پله هارات تحت تاثیر قرار دهد .

شایع ترین نوع آرتریت ، استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید است، اما بیش از 100 نوع مختلف وجود دارد . در حالی که آرتریت عمدتا یک شایع در بزرگسالان است ، برخی از فرم ها بر کودکان تاثیر می گذارد .

آناتومی زانو

زانو بزرگترین و قوی ترین مفصل در بدن شما است . این قسمت از انتهای پایینی از استخوان ران ، قسمت فوقانی تیبیا (شینبون) و پاتلا (زانو) تشکیل شده است. انتهای سه استخوان که در آن لمس میشوند با غضروف مفصلی ، یک ماده صاف و لغزنده پوشانده شده اند که در هنگام خم کردن و صاف کردن زانوی شما استخوانها را محافظت می کند .

دو قطعه گوه شکل غضروف به نام منیسک به عنوان ” کمک فنر” بین استخوان ران و شینبون عمل می کنند . آنها سخت و لاستیکی هستند تا بتوانند مفصل را تسویه کنند و آن را پایدار نگه دارند .

مفصل زانو توسط یک پوشش نازک به نام غشای سینوویال احاطه شده است . این غشا مایع را آزاد می کند که روغنی را غلیظ می کند و اصطکاک را کاهش می دهد .

آرتروز زانو

استئوآرتریت شایع ترین نوع آرتروز زانو است. این یک نوع آرتریت نسبی است که به طور معمول در افراد بالای 50 سال دیده می شود، اما ممکن است در افراد جوان تر اتفاق بیفتد.

در استئوآرتریت ، غضروف مفصل زانو به تدریج ازبین می رود . علاوه بر از بین رفتن ، فرسوده و سخت نیز شده و فضای حفاظتی بین استخوان ها کاهش می یابد . این می تواند استخوان استخوان را در استخوان ایجاد کند و استخوان های دردناک تولید کند .

جهت دریافت مشاوره از دکتر خلیل واعظی می توانید  با شماره 02188280422  تماس حاصل نمایید .

آرتریت روماتوئید

آرتریت روماتوئید یک بیماری مزمن است که به مفاصل متعدد در سراسر بدن حمله می کند ، از جمله مفصل زانو . این متقارن است ، به این معنی که معمولا روی یک مفصل در هر دو طرف بدن تاثیر می گذارد .

در آرتریت روماتوئید ، غشای سینوویال که مفصل زانو را پوشش می دهد شروع به برانگیختن می کند. این باعث درد و سفتی زانو می شود .

آرتریت روماتوئید یک بیماری خودایمنی است. این بدان معنی است که سیستم ایمنی به بافتهای خود حمله می کند . سیستم ایمنی بدن از بافت طبیعی ( مانند غضروف و لیگامان ) آسیب می زند و استخوان را نرم می کند .

سایر مقالات دکتر خلیل واعظی

تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل ران

تعویض مفصل شانه

دکتر خلیل واعظی

مطالب مرتبط
[yarpp]

پاسخ

17 − هشت =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Button