تعويض مفصل همزمان دو زانو

تعويض مفصل همزمان دو زانو

غضروفی که در بین استخوان ها قرار دارد، ممکن است به دلایل مختلفی دچار آسیب شود. ترمیم و بازسازی غضروف از بین رفته بسیار دشوار است و یا حتی در برخی مواقع امکان پذیر نمی باشد. یکی از جراحی هایی که از سال هاست برای رفع این مشکل انجام می شود و سالانه کامل تر و بی نقض تر از گذشته گردیده، جراحی تعویض مفصل زانو می باشد . این عمل جراحی یکی از موفقیت آمیز ترین عمل جراحی در فیلد ارتوپدی است. با توجه به موفقیت آمیز بودن این جراحی باز مرحله آخر درمان توسط جراح ارتوپدی به شمار می آید .  اما امکان تعويض مفصل همزمان دو زانو وجود دارد ؟ چه کسانی کاندید تعویض مفصل زانو هستند؟

تعويض مفصل همزمان دو زانو

تعويض مفصل همزمان دو زانو

تعویض مفصل زانو

بیمارانی که جهت انجام عمل تعویض مفصل زانو در بیمارستان هستند، بعد از جراحی به طور معمول بین 2 الی 4 روز نیاز به بستری در بیمارستان می باشد. گاهی برخی نیاز به بستری بیشتری دارند زیرا برخی بیماری های زمینه ای که در آن ها وجود دارد باعث می شود نیاز به مراقبت در آن ها افزایش یابد.

حرکت بعد از تعویض مفصل زانو

اصولا یک روز بعد از جراحی تعویض مفصل زانو بیمار به کمک واکر و یا عصا قادر به حرکت خواهد بود. استفاده از وسایل کمکی تا یک الی دو هفته بعد از جراحی برای بهبود حرکت توصیه می شود.

شایان ذکر است که برای بهبود حرکت بعد از تعویض مفصل زانو فیزیواپی در روزهای اولیه بعد از جراحی آغاز می شود.

کاندید تعویض مفصل زانو

معمولا بیمارانی که دچار درد شدید از ناحیه زانو به دنبال تغییرات وسیع در غضروف مفصل زانو  شده اند که می تواند علل های مختلفی داشته باشد از جمله بیماری های آرتریت زانو، آرتروز زانو، افزایش وزن، تغییرات سن، پارگی رباط زانو، آسیب به منیسک زانو  و … باشد و سایر روش ها از جمله قرص های غضروف ساز، مصرف کلسیم، ورزش، فیزیوتراپی و تزریق هایی همچون تزریق PRP و اوزون تراپی نتواند درد را کاهش دهد از روش های تعویض مفصل زانو استفاده می شود.

انجام فعالیت بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

بیمار بعد از انجام این جراحی، می تواند فعالیت هایی همچون پیاده روی، دوچرخه سواری، شنا و انجام ورزش های سبک که نیاز به پریدن و یا وارد شدن ضربه ندارند را می تواند با نظر متخصص ارتوپدی خود انجام دهد.

تعویض دو مفصل زانو به طور همزمان

انجام جراحی تعونیض مفصل برای دو زانو که اصولا به دلیل آرتروز شدید دچار آسیب شده اند بهتر است صورت نگیرد . جراح ارتوپد ابتدا زانویی که دچار آسیب شدید تر است را جراحی کرده و بعد از گذشت مدتنی اقدام به انجام جراحی زانو دوم می نماید.

جهت دریافت مشاوره از دکتر خلیل واعظی با شماره 02188280422 تماس حاصل نمایید.
اینستاگرام دکتر خلیل واعظی

نتیجه گیری

یکی از روش های درمان آسیب و مشکلات زانو، انجام عمل جراحی تعویض مفصل زانو است .  گاهی بیمار در دو زانوی خود دچار آسیب شده که در این شرایط با توجه به نظر پزشک ابتدا یک زانو و سپس بعد از مدتی زانو دوم تحت جراحی قرار می گیرد . توجه داشته باشید که مراقبت های بعد از تعویض مفصل زانو که توسط جراح ارتوپد  به شما اطلاع داده می شود را رعایت نمایید تا دوره نقاهت بعد از تعویض مفصل زانو به بهترین شکل سپری شود . دقت داشته باشید که برای انجام این جراحی به بهترین دکتر برای تعویض مفصل زانو مراجعه نمایید .

دکتر خلیل واعظی

مطالب مرتبط
[yarpp]

پاسخ

17 + چهارده =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Button