درمان آرتروز بدون جراحی

درمان آرتروز بدون جراحی

یکی از مشکلاتی که امروز بسیار مهم می باشد، کاهش سن ابتلا به بیماری آرتروز می باشد. این مسئله بسیار مهم بوده و نباید از آن چشم پوشی کرد . مفصل های مختلفی به این بیماری مبتلا می شوند . برای درمان این بیماری، روش های مختلفی وجود دارد، از جمله می توان به انواع جراحی های از جمله جراحی زانو،تعویض تعویض مفصل ران و … اشاره نمود . اما برخی از افراد به دلایل مختلفی به دنبال درمان آرتروز بدون جراحی می باشند . در این مطلب به طور مختصر توضیح داده می شود .

درمان آرتروز بدون جراحی

درمان آرتروز بدون جراحی

آرتروز چیست

یکی از شایع ترین بیماری هایی که در مفصل برای افراد ایجاد می شود، آرتروز می باشد . در این بیماری غضروف بین مفصلی به دلایل مختلف از بین می رود و با حرکت استخوان سر مفاصل بر روی یکدیگر درد و ناراحتی برای فرد ایجاد می شود .

روش های درمان آرتروز بدون جراحی

ورزش کردن

ورزش های کششی تا حد بسیاری و تقویتی تا حد زیادی قابلیت انعطاف مفاصل را افزایش داده و عضلات دور مفصل را تقویت می نماید . شنا و پیاده روی از ورزش های بسیار خوب و مناسب می باشند .

کاهش وزن

روند کاهش وزن تاثیر مهمی در روند کاهش علائم و بیماری آرتروز مفصل دارد . برای انجام این کار می توانید با یک رژیم غذایی مناسب و سبک اقدام به کاهش وزن خود نمایید . هر چه وزن کمتر باشد در نتیجه فشار وارد شده بر روی مفصل ها به ویژه در آرتروز مفصل زانو کمتر می شود .

استفاده از وسایل کمکی

برخی از وسایل کمکی در روند بهبود این بیماری تاثیر بسیار مناسبی دارند، برخی از این وسایل شامل زانو بند طبی، کفی کفش مناسب، چسب زدن به کشکک و استفاده از کمربند های مخصوص کمک بسیاری را در کاهش علائم این بیماری به همراه دارد .

استفاده از عصا

گرفتن عصا در دست مقابله برای بیماری آرتروز لگن و زانو بسیار مهم می باشد .

گرم نگه داشتن مفصل آسیب دیده

گرم نگه داشتن مفصل تا حد زیادی به کاهش درد کمک می کند .

دارو درمانی

استفاده از دارو های مخصوص و تجویز شده توسط متخصص ارتوپدی، نقش بسیار مهمی در روند کاهش زانو درد دارد . این دارو های گاه به صورت مسکن های خوراکی و گاهی نیز به صورت کرم های موضعی می باشد . قرص هایی که باعث غضروف سازی می شوند نیز تاثیر بسیاری در کاهش درد و بهبود درد می شود .

استفاده از روش های درمانی جدید

یکی از روش های مناسب برای درمان آرتروز، استفاده از روش درمان آرتروز یا اوزون و یا درمان آرتروز با PRP است . این روش از بیهوشی و جراحی استفاده نمی شود و با تزریق یک و یا ترکیب این دو به درمان آرتروز می پردازند .

پی آر پی که همان پلاکت های غلیظ شده خود بیمار می باشد، منجر به بازسازی غضروف در بیمار می شود . ترکیب اوزون تراپی و پی آر پی اثرات چندین برابر برای بیمار به همراه دارد . علاوه بر این، اوزون در فعال کردن پلاکت ها که منجر به بازسازی غضروف می شود نقش بسیار مفید و چشم گیری دارد .

بهتر است قبل از انجام هرگونه درمانی با یک جراح و متخصص ارتوپدی خوب مشورت نمایید تا بهترین روش درمان برای شما انتخاب شود . جهت دریافت مشاوره از دکتر خلیل واعظی با شماره 02188280422 تماس حاصل نمایید
همچنین برای مشاهده تمرین های مناسب در زمینه درمان بیماری های ارتوپدی پیج اینستاگرام دکتر خلیل واعظی را همراهی کنید .
</p

نتیجه گیری

به دلیل کاهش سن ابتلا به بیماری آرتروز، بهتر است به دنبال راه های پیشگیری از آرتروز بوده و در صورت ابتلا به یک متخصص ارتوپد خوب مراجعه نموده تا با استفاده از بهترین روش ها برای درمان بیماری اقدام شود .

دکتر خلیل واعظی

مطالب مرتبط
[yarpp]

پاسخ

چهارده + 13 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button