درمان آسیب های زانو

درمان آسیب های زانو

زانو بزرگترین مفصل بدن می باشد و به دلایل مختلفی ممکن است دچار آسیب و مشکل شود . اما برای درمان مشکلات بهترین روش چیست ؟ با ادامه مطلب همراه باشید .

درمان آسیب های زانو

درمان آسیب های زانو

مفصل زانو

مفصل زانو شامل بخش اصلی است :

 • استخوان ها
 • غضروف ها
 • رباط ها
 • تاندون ه

انتهای استخوان ران و ساق پا با غضروف مفصلی پوشیده شده است . این ماده لغزنده به شما کمک می کند که استخوان های زانو به راحتی روی یکدیگر حرکت کند .

آسیب زانو

زانو شما از بسیاری از ساختارهای مهم تشکیل شده است، که هر کدام می توانند مجروح شوند. شایع ترین آسیب های زانو شامل شكستگی در اطراف زانو، جابجایی و در رفتگی می باشد . درد و تورم شایع ترین نشانه های آسیب زانو هستند . علاوه بر این ، زانوی شما می تواند قفل شود . بسیاری از آسیب های زانو باعث بی ثباتی می شوند .

شکستگی

شایع ترین استخوان شکسته در اطراف زانو در قسمت کشکک است . همچنین استخوان ران و ساق پا نیز می تواند دچار شکستگی شود . اصولا شکستگی هایی که در اطراف زانو قرار دارد به دلیل آسیب های شدیدی همچون افتادن ، تصادف کردن و … ایجاد می شود . در رفتگی یکی از مشکلاتی که ممکن است در قسمت زانو ایجاد شود ، در رفتگی زانو می باشد . در این حالت استخوان از داخل کشکک زانو خارج می شود . این مشکل در افرادی که دارای ساختار نرمال زانو هستند به علت آسیب های شدید ایجاد می شود .

 آسیب های رباط صلیبی قدامی (ACL)

 یکی از مواردی که اصولا در هنگام ورزش کردن دچار مشکل می شود . ورزشکاران که در ورزش هایی مانند فوتبال و بسکتبال مشارکت می کنند بیشتر احتمال دارد که رباط های صلیبی قدامی خود را آسیب برسانند . تغییر جهتی که به سرعت انجام شود و یا پرش ار ارتفاع می تواند ACL را تجزیه کند . تقریبا نیمی از تمام آسیب های رباط صلیبی قدامی همراه با آسیب به دیگر ساختارهای زانو مانند غضروف مفصلی، منیسک یا سایر قسمت ها رخ می دهد .

 آسیب  های رباط صلیبی خلفی (PCL)

رباط صلیبی خلفی اغلب از ضربه به جلوی زانو آسیب می بیند در حالی که زانو خم شده است. این اغلب در تصادفات وسایل نقلیه همچون موتور و یا در ورزش کردن اتفاق می افتد .

درمان صدمات زانو

درمان غیر جراحی

هنگامی که به شدت مجروح شده اید ممکن است پزشک شما از استراحت، کمپرس یخ ، انجام ورزش ، فیزیوتراپی برای بهبود سرعت شما کمک کند . مراقب باشید تا در اسرع وقت برای درمان اقدام کنید ، به ویژه در موارد زیر بهتر است هر چه زودتر به یک متخصص ارتوپد مراجعه کنید .درد شدید داشته باشدعدم تحرک زانوبی حس شدن زانوتورم در محل صدمه دیده نوع درمانی که توسط پزشک برای شما در نظر گرفته می شود بستگی به عوامل متعددی دارد مانند شدت آسیب ، سن ، سلامت عمومی و سطح فعالیت .درمان جراحی

درمان جراحی

بسیاری از شکستگی ها و صدمات در اطراف زانو برای بازگرداندن کامل عملکرد زانو نیاز به جراحی زانو دارد . دو روش بسیار رایج در درمان مشکلات جدی زانو شامل

تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل زانو و یا همان آرتروپلاستی زانو یکی از روش های درمانی می باشد که در آن ابتدا پوست زانو را برش می دهند و سپس قسمت های آسیب دیده را برداشته و مفصل مصنوعی را در آن قرار می دهد . جراح ارتوپد در این مرحله حرکت زانو را بررسی می کند .

آرتروسکوپی زانو

در واقع آرتروسکوپی زانو روشی برای تشخیص و درمان می باشد . آرتروسکوپی در واقع از دو کلمه آرترو (به معنای مفصل)  و اسکوپین (به معنای مشاهده کردن ) تشکیل شده است . بنابراین آرتروسکوپی در لغت به معنای نگاه کردن درون مفصلی می باشد .

از آرتروسکوپی زانو برای درمان برخی مشکلات زانو استفاده می شود . در ادامه به معرفی برخی از این مشکلات می پردازیم  :

 • پارگی مینیسک
 • آسیب دیدگی رباط صلیبی
 • شکستگی استخوان زانو
 • پارگی رباط جانبی زانو
 • خرابی غضروف زانو
 • عفونت مفصل زانو
 • کیست مینیسک

جهت دریافت مشاوره از دکتر خلیل واعظی می توانید با شماره 02188280422 تماس حاصل نمایید .

 

دکتر خلیل واعظی

مطالب مرتبط
[yarpp]

پاسخ

یک + 18 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button