دوره نقاهت بعد از تعویض مفصل زانو

دوره نقاهت بعد از تعویض مفصل زانو

با توجه به پیشرفت های بسیاری که در زمینه جراحی ها مرتبط با مفاصل صورت گرفته است، افراد می توانند بلافاصله بعد از جراحی هوشیاری خود را خود را به طور کامل بدست آورده و با رعایت نکات ذکر شده توسط جراح ارتوپدی خود، دوره نقاهت بعد از تعویض مفصل زانو خود را به خوبی پشت سر بگذارند.

دوره نقاهت بعد از تعویض مفصل زانو

دوره نقاهت بعد از تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل زانو

با توجه به بررسی های صورت گرفته توسط سازمان بهداشت جهانی، انجام تعویض مفصل زانو جزء موفق ترین جراحی های صورت گرفته شناخته شده است.  این جراحی باعث بهبود شرایط حرکتی در فرد می شود.

سن مناسب تعویض مفصل زانو

انجام جراحی تعویض مفصل زانو به طور کلی برای افرادی انجام می شود که بالای 50 سال داشته و دچار آسیب های شدید شده اند . از عمده ترین دلایلی که باعث می شود فرد نیاز به انجام جراحی تعویض مفصل زانو داشته باشد، بیماری آرتروز زانو است.

شایان ذکر است افرادی که از مشکلات شدید برخوردار هستد، در هر سنی می توانند این جراحی را انجام دهند و محدودیت سنی ندارد.

دکتر خلیل واعظی از روش های غیر جراحی برای زانو درد استفاده می کند . ابتدا با دارو درمانی و استفاده از قرص های غضروف ساز اقدام به رفع مشکل نموده، در صورت عدم جواب دهی فیزیوتراپی و پی آر پی و همچنین درمان آرتروز با اوزون تراپی از سار روش های مورد استفاده دکتر خلیل واعظی می باشد . در صورتی که میزان آسیب وارد شده به غضروف ها بسیار شدید باشد، از روش های جراحی استفاده می شود.

جهت دریافت مشاوره از دکتر خلیل واعظی با شماره 02188280422 تماس حاصل نمایید
همچنین برای مشاهده تمرین های مناسب در زمینه درمان بیماری های ارتوپدی پیج اینستاگرام دکتر خلیل واعظی را همراهی کنید .
</p

دوره نقاهت بعد از تعویض مفصل زانو

بعد از اتمام جراحی زانو، بیمار می تواند به کمک عصا و همچنین واکر به آرامی حرکت کند. استفاده از این موارد به دلیل کاهش فشار بر روی عضلات می باشد. مدت زمانی که نیاز است بیمار از عصا برای بهبود حرکت خود استفاده کند، با توجه به نوع جراحی و نظر پزشک متفاوت می باشد. اما به طور کلی می توان گفت بین 4 الی 6 هفته استفاده از عصا و یا واکر برای تمامی بیمارانی که تعویض مفصل لگن و یا زانو انجام داده اند، توصیه می شود.

داروهای تجویز شده به موقع مصرف شود، دو هفته بعد از جراحی به پزشک برای بررسی های دقیق تر مراجعه نمایید.

مراقبت های بعد از تعویض مفصل زانو

ورزش های مناسب و فیزوتراپی

عدم استفاده از دوچرخه سواری

پرهیز از انجام ورزش های قدرتی

پرهیز از دویدن تا زمان بهبودی کامل

استعمال دخانیات بعد از جراحی باعث افزایش تورم می شود. بهتر است تا چند هفته از آن پرهیز نمایید.

استفاده از مشروبات الکی ممنوع می باشد.

در صورت وجود مشکل در زمینه تورم و کبودی بعد از جراحی به پزشک خود سریعا اطلاع دهید.

نتیجه گیری

یکی از جراحی هایی که در ارتوپدی بسیار استفاده می شود، تعویض مفصل زانو می باشد. این مفصل همواره وزن زیادی در طی فعالیت های روزانه تحمل می کند، بنابراین در معرض بسیاری از مشکلات همچون آرتروز می باشد. بیمارانی که کاندید جراحی تعویض مفصل زانو می باشند، بهتر است نکات ذکر شده توسط پزشک در دوره نقاهت بعد از تعویض مفصل زانو به دقت توجه نمایند تا بهبودی سریع تر برای آن ها ایجاد شود.

دکتر خلیل واعظی

مطالب مرتبط
[yarpp]

پاسخ

دو × دو =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Button