شکستگی زانو

شکستگی زانو

یکی از رایج ترین اتفاق هایی که ممکن است در زندگی تمام افراد رخ دهد، شکستگی زانو می باشد . این مشکلات به دلایل مختلفی از جمله تصادف، ورزش نامناسب، افتادن از یک ارتفاع همون پله و … رخ دهد . این شکستگی ممکن است در قسمت های مختلف بدن صورت گیرد . روند بهبود، نوع درمان و زمان لازم برای بهبود به محل آن بستگی دارد . یکی از رایج ترین قسمت هایی که ممکن است دچار این آسیب شود شکستگی زانو می باشد .

شکستگی زانو

شکستگی زانو

انواع شکستگی زانو

در شکستگی زانو ممکن است استخوان چند تکه شود و زانو از چند قسمت دچار شکستگی شود . گاهی این شکتگی در استخوان ران، ساق پا، کشکک زانو و … رخ می دهد .

تاندون های زانو به کشکک زانو متصل هستند و کشکک وظیفه محافظت از زانو را بر عهده دارد . اگر ضربه ای خارج از آستانه تحمل آن وارد شود در نتیجه منجر به شکستگی در آن می شود .

همچنین شما می توانید مقاله آرتروسکوپی زانو را مطالعه نمایید .

نشانه شکستگی زانو

ممکن است نشانه های مختلفی در شکستگی زانو وجود داشته باشد . از نشانه های رایج آن می توان به تورم، زانو درد شدید، تغییر رنگ و یا تغییر شکل در محل آسیب دیده و … از نشانه های این مشکل می باشد .

تشخیص شکستگی زانو بعد از معاینه توسط متخصص ارتوپد صورت می گیرد و با مراجعه به متخصص ارتوتپدی می توان این مشکل را به راحتی بررسی نمود .

نکات ایمنی برای جلوگیری از شکستگی زانو

استفاده از کفش های مناسب یک گزینه مناسب برای پیشگیری از شکستگی زانو می باشد .

تمرینات کششی قبل از تمرین می توان از ایجاد آسیب جلوگیری کند .

از زانو بند طبی در هنگام ورزش کردن استفاده نمایید .

نکات ایمنی در هنگام رانندگی به خوبی رعایت شود .

جهت دریافت مشاوره در زمینه جراحی تعویض مفصل زانو از دکتر خلیل واعظی با شماره 02188280422 تماس حاصل نمایید
همچنین برای مشاهده تمرین های مناسب در زمینه درمان بیماری های ارتوپدی پیج اینستاگرام دکتر خلیل واعظی را همراهی کنید .

 چگونگی درمان شکستگی زانو

به منظور درمان آسیب های زانو، نوع درمان با توجه به عوامل مختلفی از جمله محل آسیب دیده، سن،علائم و میزان آسیب و … تعیین می شود .

اگر در قسمتی که دچار شکستگی شده است، استخوانی جا به جا نشده باشد می توان با استفاده از گچ به درمان آن پرداخت . مدت زمان استفاده از گچ با توجه به سن و میزان آسیب آن بستگی دارد. شایان ذکر است که محل آسیب دیده بعد از درمان نیاز به مراقبت بیشتری دارد .

اگر آسیب وارد شده به حدی باشد که استخوان جا به جا شود، ممکن است نیاز به انجام عمل جراحی زانو داشته باشد .

نتیجه گیری

در صورتی که دچار آسیب در ناحیه زانو خود شده اید، بهتر است هر چه زودتر به یک جراح زانو مراجعه کنید . تا با معاینه و تصویربرداری از زانو اقدام به تشخیص دقیق نماید . بعد از تشخیص می توان روش درمان مناسب برای شکستگی زانو شما را انجام دهد . طول دوره بهبود با توجه به نوع آسیب وارد شده بستگی دارد .

دکتر خلیل واعظی

مطالب مرتبط
[yarpp]

پاسخ

هجده − 14 =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Button