شکستگی لگن

شکستگی لگن

شکستگی در لگن یکی از مواردی است که ممکن است بارها شنیده باشید برای برخی از افراد ایجاد شده است. لگن یکی از مفاصل بدن است که مانند سایر قسمت ها در اثر وارد شدن ضربه در یک تصادف و یا حادثه ممکن است دچار شکستگی شود. بهتر است بدانید که شکستگی در لگن انواع مختلفی دارد. اصولا شکستگی مفصل لگن به چه علتی ایجاد می گردد ؟ در ادمه برخی از آن ها بیان می گردد.

شکستگی لگن

شکستگی لگن

آناتومی مفصل لگن

مفصل لگن دارای یک سر به شکل توپی و گرد می باشد که از استخوان و غضروف تشکیل شده است. قسمت توپی شکل که در بالای استخوان ران قرار دارد، همان استخوان فمور است. اگر آسیب وارد شده به این مفصل مهم بدن که وصایل مهمی از جمله حرکت، نشستن و برخاستن و … را برعهده دارد، می توان از جراحی تعویض مفصل ران استفاده نمود .

شکستگی لگن چیست ؟

استخوان لگن نیز همانند سایر استخوان ها ممکن است در شرایط مختلف دچار آسیب و شکستگی شود. شکستگی های لگن گاهی با انجام برخی حرکات ساده، گاهی با جراحی قابل درمان هستند ولی در برخی مواقع نیز ممکن است هیچگاه درمان نشوند.  شکستگی در این قسمت متفاوت است، برخی از شکستگی ها شامل :

انواع شکستگی لگن

سه نوع عمده شکستگی در لگن ممکن است رخ دهد که عبارتند از :

شکستگی مفصل لگن

این شکستگی در فوقانی ترین ناحیه استخوان رخ می دهد. به آن شکستگی لگن یا ران گفته می شود. گاهی در یک فرد مسن و سالخورده با یک زمین خوردن ساده ممکن است رخ دهد.

جهت دریافت مشاوره از دکتر خلیل واعظی با شماره 02188280422 تماس حاصل نمایید.
اینستاگرام دکتر خلیل واعظی

شکستگی استابولوم

استابولوم، همان حفره یا کاسه داخل لگن است. در صورتی که شکستگی در این قسمت ایجاد گردد می تواند باعث بروز شکستگی استابولوم شود. ضربات شدتی که در سنین جوانی رخ می دهد ممکن است این حادثه را ایجاد کند.

 شکستگی حلقه لگن یا پلویس

از دیگر شکستگی هایی که در مفصل لگن ایجاد می شود، شکستگی حلقه لگن و یا همان قسمت پلوپس است. این نوع از شکتگی ها ممکن است در تمامی افراد و در تمامی سنین رخ دهد. اصولا یکی از رایج ترین نوع شکستگی ها است.

تاثیر جراح ارتوپدی در درمان شکستگی استخوان لگن

یکی از مهم ترین نکاتی که در درمان مشکلات ارتوپدی می توان به آن اشاره نمود، انتخاب متخصص ارتوپدی خوب است.  زیرا هر چه مهارت پزشک بالاتر باشد، در نتیجه تشخیص دقیق و به موقع صورت می گیرد و بهترین روش درمان انتخاب می گردد.

آیا نیاز به تعویض مفصل لگن در هنگام شکستگی وجود دارد؟

بله، در برخی مواقع که آسیب وارد شده بسیار زیاد است جراح از روش آرتروسکوپی لگن و یا تعویض مفصل لگن کمک می گیرد. اما استفاده از تعویض مفصل لگن اخرین مرحله درمانی به حساب می آید.

نتیجه گیری

یکی از شکستگی های بدن که چندان رایج نمی باشد، شکستگی لگن است. این نوع از شکستگی ها ممکن است به دلایلی همچون زمین خوردن، تصادف و … ایجاد شود. گاهی عوارضی بسیار کم و گاهی نیز عوارض جبران نا پذیر در بر دارد.

سایر مقالات

آرتریت زانو

درمان زانو درد

درمان آرتروز بدون جراحی

درمان دیسک کمر

اوزون تراپی دیسک کمر

دکتر خلیل واعظی

مطالب مرتبط
[yarpp]

پاسخ

2 + 8 =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Button