مزایای آرتروسکوپی زانو

مزایای آرتروسکوپی زانو

یکی از روش های کم تحاجمی در درمان آسیب های غضروفی وارد می شود. استفاده از روش آرتروسکوپی زانو می باشد. اما مزایای آرتروسکوپی زانو چیست ؟ آیا این روش قابل استفاده برای مشکلات منیسک زانو می باشد ؟ در درمان چه مورادی می توان از این روش استفاده نمود ؟

جراحی آرتروسکوپی زانو

جراحی آرتروسکوپی زانو

آرتروسکوپ چیست ؟

آرتروسکوپ به وسیله ای برای دیدن مستقیم داخل مفصل است. معمولا با برشی کوچک وسیله داخل مفصل شده و نمایی کامل از وضعیت داخل مفصل را به پزشک نشان می دهد. این وسیله شبیه خودکار بوده و نوک آن مجهز به سیم نوری پیشرفته و یک دورربین فیلمبرداری کوچک است که در بیرون بدن تاصویر در تلویزیونی کوچک نمایش داده می شود.

از این وسیله امروزه در درمان بیماری های مفاصل متعدد مثل زانو، شانه، مچ پا، مچ دست، آرنج و هیپ ( مفصل سر استخوان فمور ) استفاده می شود.

امروزه بسیاری از آسیب های زانو در ورزشکاران از جمله درمان آسیب های منیسک، پارگی منیسک، رباط داخل زانو، ارزیابی و درمان آسیب های زانو و … به روش بسته ( آرتوسکوپی زانو ) انجام می شود.

مزایای استفاده از آرتروسکوپی زانو

  • مزیت این روش نسبت به روش های قدیمی ان است که مدت بستری بیمار کوتاه تر می باشد.
  • برش جراحی بسیار کم است در نتیجه عفونت ناشی از جراحی بسیار نادر رخ می دهد.
  • هیچ بافتی در مسیر بریده شده ترمیم نمی شود.
  • درد و ناراحتی بعد از جراحی آرتروسکوپی زانو بسیار کمتر از روش هایی همچون تعویض مفصل زانو است .
  • مدت بازتوانی بیمار معمولا کوتاه می باشد.

بستری شدن بعد از آرتروسکوپی زانو

اصولا بیماران همان روز یا روز بعد می توانند بیمارستان را ترک کرده و به استراحت در منزل و شروع جلسات فیزیوتراپی خود بپردازند.

جهت دریافت مشاوره از دکتر خلیل واعظی با شماره 02188280422 تماس حاصل نمایید.
اینستاگرام دکتر خلیل واعظی

دلایل آسیب به غضروف زانو

آسیب های غضروف زانو در افراد یک پدیده بسیار شایع است. این آسیب غضروفی می تواند به صورت حاد بدنبال یک ضربه مستقیم و یا غیر مستقیم به زانو ایجاد شود یا حاصل فرآیندی مزمن ناشی از تمرینات طولانی و دشوار و گاه اشتباه، تکنیک های بازی غلط و بالاخره ثانوی به بی ثباتی های زانوی درمان شده یا دیردرمان شده و از همه مهمتر آسیب های منیسک باشد .

منیسک زانو

منیسک ها نقش توزیع کننده وزن و جذب کننده نیروهای وارده از استخوان فمور به تیبیا را دارند. بدنبال پارگی منیسک معمولا این نقش کم رنگ شده در نتیجه استرس و فشار نامتعارفی بر غضروف مفلی زانو وارد می شود و در مدت کوتاهی سطوح غضروفی زانو ممکن است دچار تغییرات باگشت پذیر شوند.

بسیاری از آسیب های حاد لیگامان ها و منیسک های زانو در همان مراحل اولیه همراه با درجاتی از آسیب غضروفی هستند که گاه شدت این صدمات غضروفی در حدی است که به طور همزمان و گاه جداگانه از درمان ضایعه اصلی نیازمند اقدامات درمان های جراحی یا غیر جراحی ویژه می باشند.

نتیجه گیری

یکی از روش های کم تحاجمی جهت درمان مشکلات و آسیب های وارد شده به غضروف مفاصل استفاده از روش آرتروسکوپی می باشد . این روش برای درمان برخی از مشکلات زانو توسط متخصص ارتوپدی تشخیص داده می شود. باید توجه داشته باشید که انتخاب بهترین جراح ارتوپدی در نتیجه این جراحی دتاثیر بسیاری دارد.

بهترین جراح آرتروسکوپی زانو

دکتر خلیل واعظی

مطالب مرتبط
[yarpp]

پاسخ

1 × چهار =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Button