نرمی کشکک زانو

نرمی کشکک زانو

یکی از بیماری های مفصلی که بیشتر در بین نوجوانان و جوانان رایج می باشد ، نرمی کشکک زانو است . ممکن است سوال ایجاد شود که دلایل ایجاد نرمی کشکک زانو در نوجوانان چیست ؟ آیا درمان قطعی برای بیماری نرمی کشکک زانو وجود دارد ؟ با ادامه مطلب همراه باشید .

نرمی کشکک زانو

نرمی کشکک زانو

نرمی کشکک زانو 

نام دیگر بیماری نرمی کشکک زانو کندرومالاسی می باشد که در واقع یکی از عوامل ایجاد درد در قسمت جلو زانو است . در این بیماری غضروف های زیر کشکک زاو به وطور غیر عادی نرم می شوند . نرمی کشکک زانو یکی از بیماری هایی می باشد که در سنین 10 الی 25 سال بسیار شایع تر بوده و اکثرا افرادی که ورزش هایی همچون فوتبال ، والیبال ، قایق رانی و … انجام می دهند بیشتر در معرض ابتلا به بیماری نرمی کشکک  قرار دارند .

 دلایل ایجاد نرمی کشکک زانو

دلایل متفاوتی برای اختلال و صدمه مفصلی وجود دارد .  اصولا این بیماری به علت وارد شدن صدمه به زانو ، از بین رفتن عضلات ، استفاده بیش از حد از زانو و … ایجاد می شود . برخی از دلایل مهم ابتلا به نرمی کشکک زانو :

 • تروما و یا همان ضربه دیدن زانو یکی از دلایل ابتلا به نرمی کشکک زانو می باشد .
 • آرتریت زانو نیز یکی از دلایل ایجاد نرمی کشکک زانو می باشد .
 • در صورتی که بیش از حد از مفصل زانو استفاده شود .
 • شکستگی و یا در رفتگی در ناحیه کشکک زانو
 • عدم تعادل بین عضلات اطراف زانو
 • وارد شدن صدمه مینیسک
 • ایجاد عفونت در زانو
 • وجود خونریزی های زیاد در ناحیه زانو

بیشتر چه افرادی به نرمی کشکک زانو مبتلا می شوند ؟

همانطور که اشاره شد ، ابتلا به نرمی کشکک زانو در بین نوجوانان و جوانان بیشتر از سایر رده های سنی رایج می باشد . به ویژه افرادی که ورزش هایی مانند دو میدانی ، فوتبال ، اسکی ، دوچرخه سواری را انجام می دهند . همچننین افرادی که شغل هایی مانند کاشی کاری ،قالی بافی و .. دارند نیز بیشتر در معرض این بیماری هستند . به دلیل اینکه این افراد بیشتر از بقیه بروی زانوی خود فشار وارد می کنند و این کار موجب خرابی و از بین رفتن غضروف ها شده ، در نتیجه فرد به نرمی کشکک زانو مبتلا می شود .

علائم بیماری نرمی کشکک زانو

 • یکی از رایج ترین دلایل نرمی کشکک زانو احساس درد هنگام نشستن ، دویدن ، هنگام بالا و پایین رفتن از پله و … می باشد .
 • خالی کردن زانو در هنگام حرکت نیز می تواند از علائم ابتلایی نرمی کشکک زانو باشد .
 • احساس ساییدگی در قسمت زانو ها نیز موجب نرمی کشکک زانو می گردد .
 • گاهی هنگام حرکت بیمار احساس می کند چیزی در مفصل زانو خود وجود دارد .
 • وجود تورم در ناحیه زانو مخصوص جلوی پا
 • ایجاد درد در هنگام نشستن های طولانی مدت
 • درصورتی که هنگام حرکت بیمار دچار محدودیت شود .

تشخیص نرمی کشکک زانو

برای معاینه نرمی کشکک زانو ، پزشک ابتلا نواحی مختلفی از زانو را فشار می دهد و همچنین می تواند در جهت های متفاوتی پای بیمار را حرکت دهد . همچنین می تواند از تصویر برداری هایی مانند رادیوگرافی ، سی تی اسکن ، ام آر آی نیز استفاده نماید .

  تشخیص دقیق و به موقع برای درمان نرمی کشکک زانو بسیار موثر می باشد . بنابراین بهتر است به جراح ارتوپدی ماهر مراجعه نمایید .دکتر خلیل واعظی یکی از بهترین جراح ارتوپد در تهران می باشد . جهت دریافت مشاوره در زمینه بیماری های مفصلی می توانید با شماره ٤٤٧٤٢١٣١ تماس حاصل نمایید .

درمان نرمی کشکک زانو

 برای درمان نرمی کشکک زانو بهتر است ابتدا این بیماری به طور دقیق تشخیص داده شود .  از روش های درمان برای نرمی کشکک زانو مانند :

دارو درمانی

برای درمان نرمی کشکک زانو ابتدا پزشک از داروهای مسکن برای این کار استفاده می نماید . در صورت نتیجه نگرفتن از این دارو ها ممکن است داروهای قوی تر و یا پماد و … نیز استفاده کند .

استراحت و استفاده از کمپرس یخ

یکی دیگر از روش های غیر جراحی استفاده از کمپرس یخ و استراحت محل آسیب دیده می باشد . سعی کنید از فشارهای که به زانو وارد می شود خودداری کنید .

انجام حرکت های ورزشی

انجام ورزش های مخصوص برای بیمار و یا انجام فیزیوتراپی می تواند در کاهش درد بیمار نقش مهمی داشته باشد . بنابراین پزشک انجام این حرکت ها برای بیمار توصیه می کند .

استفاده از لیزر پرتوگردان

لیزر درمانی یکی از روش ها برای کاهش درد بیماری های تخریبی در نرمی کشکک زانو می باشد . این روش باعث افزایش جریان خون می گردد در نتیجه باعث کاهش درد در این ناحیه می شود .

انجام فیزیوتراپی

فیزیوتراپی باعث بهبود استحکام و تعادل عضلانی می گردد .

جراحی نرمی کشکک زانو

در صورت نتیجه ندادن روش های غیر جراحی ، متخصص ارتوپد از روش های جراحی برای کاهش درد استفاده می نماید . آرتروسکوپی زانو یکی از روش های مناسب برای کاهش درد است .

سایر مقالات دکتر خلیل واعظی

تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل ران

تعویض مفصل شانه

آرتروسکوپی زانو

درمان آرتریت

منتظر نظرات پیشنهادات شما هستیم

با تشکر ، گروه مدیریت سایت دکتر واعظی

دکتر خلیل واعظی

مطالب مرتبط
[yarpp]

پاسخ

8 + هجده =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Button