پارگی تاندون شانه

 پارگی تاندون شانه

در سنین مختلف به دلایل گوناگونی ممکن است پارگی در تاندون شانه افراد ایجاد شود ، به منظور درمان این مشکل می توان از جراحی استفاده نمود . طبق آمار بدست آمده، سالانه بالای 95 درصد از جراحی های شانه با موفقیت انجام می شوند .

پارگی-تاندون-شانه

پارگی-تاندون-شانه

تاندون شانه

در شانه تعداد زیادی تاندون وجود دارد که چهار تاندون نسبتا مهم در این قسمت وجود قرار دارد . به این تاندون ها ، تاندون عضلات روتاتور کاف گفته می شود .

پارگی شانه در سنی ایجاد می شود ؟

با توجه به اهمیت این عضلات و درگیری آن ها در عضلات شانه به طور کلی این مشکل می تواند در اکثر سنین ایجاد شود . اما دلایل آن در سنین مختلف می تواند تغییر کند . در افرادی که در سنین پایین هستند ، این آسیب ها به علت حوادث ورزشی ، سقوط از ارتفاع ، حوادث رانندگی و … ایجاد می شود .

چه افرادی بیشتر در معرض پارگی تاندون شانه قرار دارند ؟

در این افراد معمولا تاندون ها کیفیت بهتری دارد ، با حوادثی که انرژی زیادی ایجاد می کنند   می توانند منجر به آسیب بسیاری در این افراد شوند .

گاهی  نیز ممکن است به علت بالا رفتن سن تاندون دچار استهلاک می شود . به همین علت مقاومت لازم برای حفظ خود را از دست دهند و ممکن است با یک نیرو بسیار کم دچار مشکل پارگی تاندون شانه شوند . این مشکل به علت کم شدن ضخامت تاندون ایجاد می شود و ممکن است خود فرد به علت کم بودن شدت ضربه متوجه این مشکل نشود .

گروه دیگری نیز وجود دارند که تقریبا اکثر افرادی که دچار پارگی تاندون شانه می شوند در این گروه قرار دارند . بدین معنا که در این افراد ، تاندون ها بسیار ضعیف نشده اند و همچنین ضربه وارد شده مانند گروه اول بسیار محکم نمی باشد . در این افراد به مرور زمان کیفیت تاندون تا حدودی پایین آمده است و کیفیت اولیه را ندارد .  اما ممکن است حادثه ای نه چندان شدید منجر به پارگی تاندون شانه شود . مانند بلند کردن چمدان و …

مراحل تقویت تاندون شانه

قوی شدن تاندون نیازمند انجام ورزش های مناسب از دوران جوانی می باشد . ورزش باید با اصول و مناسب باشد .

تشخیص تاندون آسیب دیده

در قدم اول افرادی که دچار درد ، ناراحتی ، عدم تحرک و … در شانه خود دارند ، بهتر است که بدون توجه از شرایط خود عبور نکرده و به پزشک متخصص مراجعه نمایند .

اصولا درد در ناحیه خارجی شانه می باشد ولی گاهی ممکن است از گردن تا آرنج پیش برود .

پزشک با انجام معاینه و همچنین تصویربرداری از قسمت آسیب دیده می توان این مشکل را تشخیص دهد .

درمان پارگی تاندون شانه با جراحی

این جراحی می تواند هم جراحی باز و هم جراحی بسته صورت بگیرد .

در جراحی بسته آسیب وارد شده به بیمار بسیار کمتر است و جراحی با تهاجم پایین می باشد که با توجه به میزان آسیب بیمار می توان آن را انتخاب نمود . این جراحی تحت عنوان آرتروسکوپی شانه صورت می گیرد و عفونت و چسبندگی های ناشی از جراحی را به شدت کاهش می دهد .

جهت دریافت مشاوره از دکتر خلیل واعظی می توانید با شماره 02188280422 تماس حاصل نمایید . 

 

 

 

 

دکتر خلیل واعظی

مطالب مرتبط
[yarpp]

پاسخ

20 + دوازده =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Button