پا های پرانتزی در کودکان

پا های پرانتزی در کودکان

سلامتی کودکان برای والدین از اهمیت زیادی برخوردار است. شاید این جمله را بارها و بارها از یک مادر شنیده باشید که می گوید: “حاضرم هر اتفاقی برای من بیفتد اما خاری به پای فرزندم نرود”. چیزی برای والدین دردناک تر ازاین نیست که اطرافیان به عیبی از فرزندشان اشاره کنند. یکی از این عیوب پای پرانتزی در کودکان است. ما در این مقاله سعی داریم شما را با این عارضه ی مفصلی آشنا کنیم و بگوییم که چه زمانی ملزم است که به پزشک متخصص ارتوپدی مراجعه کنید.

پا های پرانتزی در کودکان

پا های پرانتزی در کودکان

پای پرانتزی در کودکان

شاید اتفاق افتاده باشد که در گوشه ای نشسته باشید و شاهد بازی کردن چند کودک باشید. در این حین مشاهده کنید که انحنایی در پای برخی از آنها وجود داشته باشد. به طور طبیعی پاها باید در یک محور مستقیم در طول استخوان ها قرار بگیرند. اگر انحنایی در این محور وجود داشته باشد نشان دهنده ی یک عارضه است. ما در اینجا مطرح می کنیم که چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید و مراحل درمانی را آغاز کنید.

کودکان از ابتدا با پاهای پرانتزی متولد می شوند و این یک امر طبیعی است اما پرانتزی بودن پاها تا قبل از 18 ماهگی و نهایتا قبل از 3 سالگی برطرف می شود. در صورتی که کودک شما بالای سه سال اما همچنان فرم پاهای فرزندتان پرانتزی است به پزشک متخصص ارتوپدی کودکان مراجعه کنید.

علت پرانتزی بودن پای کودکان

پای پرانتزی در برخی کودکان از بدو تولد با آنها همراه است اما چرا؟ چه اتفاقی می افتد که یک کودک با پای پرانتزی متولد می شود؟

در دوران جنینی زمانی که مایع داخل رحم کم باشد باعث فشار آمدن با پاهای جنین و شکل گیری پای پرانتزی در آن ها می شود.

درمان پای پرانتزی در کودکان

همانطور که ذکر شد وجود پای پرانتزی در کودکان یک امر طبیعی است و  درمان آن هم یک سیر طبیعی دارد. در این سیر طبیعی به مرور و با رشد کودک، مشکل پای پرانتزی درکودکان برطرف می شود. پای پرانتزی در کودکان زیر 18 ماه و نهایتا  3 سال، طی سیر رشد درمان می شود اما طبیعی بودن این مساله تنها برای زمانی است که دو پا در گیر شوند و کودک زیر 18 ماه است.

در صورتی که کودک شما بالای سه سال سن دارد، یا پرانتزی بودن پای او، تنها در یک پا وجود دارد این مساله نیازمند بررسی بیشتر است و حتما به پزشک متخصص ارتوپدی مراجعه کنید.

ارتباط بین پوشک و پای پرانتزی در کودکان

اگر برای فرزندتان از پوشکی استفاده می کنید که از نظر اندازه مناسب کودکتان نیست، می توانید زمینه ی پرانتزی شدن پاهای او را فراهم کنید. محکم بستن مفاصل و یا استفاده از پوشک هایی با سایز بزرگ، در بین پاهای کودکان  فاصله می اندازد و در نهایت موجب به وجود آمدن پای پرانتزی در آنها  میشود.

آیا کودکانی که زود راه می افتند، بیشتر در معرض پای پرانتزی قرار دارند؟

نوزادان در زمان تولد نرمی استخوان دارند به همین دلیل از بدو تولد، به آن ها مکمل هایی مانند کلسیم و آهن داده می شود و از والدین خواسته می شود تا فرزندانشان را با شیر مادر تغذیه کنند. در صورتی که این مسائل تغذیه ای رعایت نشود، ممکن است در اثر ضربه بیشتر مستعد انحنا و پای پرانتزی قرار بگیرند.

جهت دریافت مشاوره از دکتر خلیل واعظی با شماره 02188280422 تماس حاصل نمایید.
اینستاگرام دکتر خلیل واعظی

روروئک و پای پرانتزی

یکی از سوالات متداول والدین این است که آیا استفاده از روروئک باعث ایجاد پای پرانتزی در کودکان می شود؟ در پاسخ این سوال می توان گفت که هیچ تحقیق علمی موثقی وجود ندارد که اثبات کند رابطه ی مستقیمی بین استفاده از روروئک و پای پرانتزی وجود دارد، اما در باور عموم این موضوع مطرح است که رورئک باعث ایجاد پای پرانتزی می شود.

سیر طبیعی فرم پاها در کودکان

وجود پای پرانتزی در کودکان تا 18 ماهگی طبیعی است و این مساله تا قبل از سه سالگی به طور طبیعی برطرف می شود، پس از آن پای کودکان از حالت پرانتزی به ضربدی و فرم ایکس تغییر شکل می دهد و این فرم نیز تا 8 سالگی ادامه دارد و در نهایت برطرف می گردد. پس از 8 سالگی فرم پاها 3 تا 6 درجه به سمت خارج است. حالت ضربدری و ایکس پاها در کودکان تا پایین 6 سال باید برطرف شود. در صورتی که فرم پاها خارج از این بازه ی سنی همچنان باقی بماند، تبدیل به یک عارضه می شود و نیازمند درمان توسط پزشک متخصص ارتوپدی است.

زانو بند و پای پرانتزی در کودکان

اگر کودکی با بیش از سه سال سن، دارای پاهای پرانتزی باشد به بیماری بلانت مبتلاست. خوشبختانه آمار مبتلایان به این بیماری در ایران بسیار پایین است و بیشتر در اروپا و آمریکا کودکان به این عارضه ی مفصلی دچار می شوند. تنها مورد استفاده از زانوبند برای درمان مشکل مفصلی بیماری بلانت است در غیر این صورت زانوبند و کفش برای درمان پای پرانتزی موثر نمی باشد.

اگر کودکی با پای پرانتزی دارید با توجه به اطلاعات این مقاله این موضوع را بررسی کنید. در صورتی که نیازمند مراجعه به پزشک متخصص ارتوپدی برای درمان کودک دلبندتان بودید نگران نباشید و به موقع اقدام کنید.

سایر مقالات

درمان زانو درد

درمان آرتروز بدون جراحی

بهترین متخصص ارتوپدی در تهران

بهترین جراح ارتوپد در تهران

دکتر خلیل واعظی

مطالب مرتبط
[yarpp]

پاسخ

پنج − سه =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Button