آرتروز مفصل شانه

آرتروز مفصل شانه

آرتروز مفصل شانه چه زمانی انجام می شود ؟

دلایل ایجاد آرتروز مفصل شانه چیست ؟

علائم مهم آرتروز شانه چه می باشد ؟

مفصل شانه

آرتروز یا ساییدگی مفصل شانه به دلیل فرسوده شدن غضروف مفصلی ایجاد می شود . مفصل شانه از سر استخوان بازو و حفره گلنوئید که قسمتی از استخوان کتف می باشد تشکیل شده است . این مفصل یک مفصل کروی بوده که مسول حرکات شانه است . در فرد سالم سر استخوان بازو و حفره گلنوئید از یک غضروف نرم که اجازه حرکت مفصل در تمام جهات را می دهد تشکیل شده است . این غضروف به عنوان جذب کننده ضربه های وارده به شانه نیز عمل می کند .

آرتروز مفصل شانه

آرتروز مفصل شانه

آرتروز مفصل شانه

در زمان ایجاد آرتروز مفصل شانه مانند  آرترو زانو ، قسمتی از غضروف که در اطراف حفره گلنوئید قرار گرفته و به نام لابروم شناخته می شود  در اثر تخریب و فرسایش لاغر شده و یا به طور کامل از بین می رود . همچنین لایه غضروفی سر استخوان بازو نیز ممکن است دچار تخریب و فرسایش شود .  با تخریب غضروف ها استخوان های دو طرف مفصل شانه در مجاورت هم قرار گرفته و در اثر ساییده شدن آنها درد ، التهاب و سفتی مفصل ایجاد می شود . وقتی دو استخوان بدون غضروف بر روی هم میلغزند ، استئوفیت یا خار استخوانی تشکیل می شود . این خارهای استخوانی یک فرایند طبیعی جهت جبران غضروف از دست رفته می باشد . این خارهای استخوانی ممکن است بزرگتر شده و سطح مفصلی را به طور کامل بپوشاند .

دکتر خلیل واعظی یکی از بهترین جراح ارتوپد در تهران می باشد . جهت دریافت مشاوره از دکتر واعظی با شماره 02188280422 تماس حاصل نمایید .

یکی از علائم آرتروز مفصل شانه این است که در بین حرکت مفصل ، ممکن است به طور ناگهانی مفصل شانه قفل کند و یا صدای خشنی در هنگام حرکت شنیده شود .

وقتی آرتروز پیشرفت می کند دامنه حرکت مفصل مختل شده و ممکن است به صورت جزئی و یا به طور کامل حرکات شانه از بین برود . چون تمام حرکات بازو وابسته به مفصل شانه می باشد . لزا وجود آرتروز در این مفصل ، حتی در آرتروز متوسط نیز می تواند سبب درد و عدم کارایی صحیح مفصل شود

سایر مقالات دکتر خلیل واعظی

تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل ران

تعویض مفصل شانه

آرتروسکوپی زانو

درمان آرتریت

منتظر نظرات پیشنهادات شما هستیم

با تشکر ، گروه مدیریت سایت دکتر واعظی

دکتر خلیل واعظی

مطالب مرتبط
[yarpp]

2 thoughts on “آرتروز مفصل شانه

 1. محمدرضا - سپتامبر 2, 2018 در 11:00 ق.ظ

  سلام از بچگی بخاطر اینکه کوله ی مدرسم سنگین بود، الان درد و گرفتگی روی شونه هام حس می کنم گاهی مواقع. ممکنه آرتروز شانه داشته باشم؟

  پاسخ
  • drvaezi - سپتامبر 24, 2018 در 7:37 ق.ظ

   بدون معاینه دلیل قطعی برای تشخیص بیماری وجود ندارد . در اولین فرصت به یک متخصص ارتوپد مراجعه نمایید .

   پاسخ

پاسخ

نوزده − 10 =

مدت زمان مطالعه ۲ دقیقه
Call Now Button