آرتروز کمر

آرتروز کمر

یکی از بیماری هایی که حتی در مردان زیر 45 سال نیز دیده می شود، آرتروز کمر است. زنان اصولا بعد از 45 به این بیماری مبتلا شده و برای درمان به پزشک مراجعه می کنند. آرتروز همان تخریب غضروف بین مفصلی است. غضروف ها باعث بهبود حرکت مفاصل شده و در صورت تخریب درد ایجاد می شود.

آرتروز کمر

آرتروز کمر

علل آرتروز کمر

دلایل مختلفی باعث بروز مشکل آرتروز کمر می شود از جمله مشکلات ژنتیکی، افزایش سن، آسیب به ستون فقرات، بالا رفتن وزن و …

علائم آرتروز کمر

از مهم ترین علت های می توان به آسیب به مهره گردن و یا پشت اشاره نمود. هر چه آسیب بیشتر باشد فشار وارد شده به نخاع نیز بیشتر می شود. هر چه شدت در این بیماری بیشتر باشد، در نتیجه فرد در انجام فعالیت های روزانه خود ناتوان تر می شود.

تشخیص آرتروز کمر

برای تشخیص آرتروز باید به بهترین جراح ارتوپدی مراجعه کنید. زیرا تشخیص قبل از درمان اهمیت دارد. جراح ارتوپدی با معاینه فیزیکی و بررسی علائم بیمار و همچنین در صور ت لزوم با استفاده از ام آر آی، سی تی اسکن و … اقدام به تشخیص می کند.

درمان آرتروز کمر

با توجه به شدت و مرحله بیماری درمان متفاوت می باشد. اگر بیماری در زمان مناسب تشخیص داده نشود، منجر به ایجا عوارض جبران ناپذیر می گردد. با استفاده از روش های درمانی کمردرد کاهش می یابد و فرد عملکرد بهتری خواهد داشت.

درمان های غیر جراحی آرتروز کمر

  • کاهش وز
  • استفاده از کمپرس سرد و کمپرس گر
  • انجام ورزش های مناس
  • استفاده از دارو و مکمل های غذای
  • و …

درمان جراحی آرتروز کمر

اگر میزان آسیب بسیار زیاد باشد، با درمان غیر جراحی نتیجه مناسب حاصل نمی شود  و بهتر است از روش های جراحی استفاده شود. با توجه به نوع مشکل و میزان آسیب، نوع جراحی متفاوت است.

توجه داشته باشید که جراح و متخصص ارتوپد از زمان تشخیص تا طول دوره درمان از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین در انتخاب آن نهایت دقت را داشته باشید.

جهت دریافت مشاوره از دکتر خلیل واعظی با شماره 02188280422 تماس حاصل نمایید
همچنین برای مشاهده تمرین های مناسب در زمینه درمان بیماری های ارتوپدی پیج اینستاگرام دکتر خلیل واعظی را همراهی کنید .
</p

نتیجه گیری

بیماری آرتروز باعث ایجاد ساییدگی غضروف ها و از بین رفتن آن ها می شود. این مشکل در هنگام حرکت مفاصل باعث بروز درد برای بیمار می کند . برای درمان غضروف های آسیب دیده باید دوره درمانی سپری شود. دارو درمانی، استفاده از ورزش، کاهش وزن و … کمک بسیاری در پیشگیری دارد. دارو درمانی و جراحی نیز از روش های آن به شمار می آید

 

دکتر خلیل واعظی

مطالب مرتبط
[yarpp]

پاسخ

بیست + نه =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Button