تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل زانو

نام دیگر تعویض مفصل زانو آرتروپلاستی زانو  می باشد که به یک نوع جراحی که در آن با تراشیدن قسمت های آسیب دیده استخوان ران و ساق پا ، با یک مفصل مصنوعی جایگزین می شود .

زانو که به علت آرتروزآسیب میبیند میتواند زندگی بیمار را به شدت دچار مشکل کند . با توجه به افزایش سن جمعیت جراحی تعویض مفصل زانو و یا آرتروپلاستی زانو به عنوان روش درمان آرتروز زانو استفاده شده ، روز به روز دارای محبوبیت بیشتری می شود .

تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل زانو

ساختمان های تشریحی خارج از زانو

ساختمان های خارج مفصلی مهمی که از مفصل زانو حمایت کرده و روی عملکرد آن موثرند شامل غشاء مفصلی ، کپسول، لیگامانهای جانبی و واحدهای لیگامانی عضلانی که از اطراف زانو عبور می کنند می باشند.

مهم ترین این واحدهای لیگامانی عضلانی که از جلو ، اطراف یا عقب زانو عبور می کنند و تاثیر بسزایی روی عملکرد زانو دارند شامل عضله کوادریسپس ، عضله گاستروکنمیوس و عضلات هامسترینگ داخلی و خارجی می باشد.

انتهای عضله کوادریسپس ایجاد تاندون کوادریسپس را می نماید که استخوان کشکک را در بر می گیرد و ادامه آن قطب تحتانی پاتلا را به برجستگی در قدام استخوان تیبیا وصل می کند که تاندون پاتلا (کشکک )نامیده می شود.

عضله گاستروکنمیوس قویترین عضله ساق بوده که از قسمت پشت زانو در ارتباط نزدیکی با کپسول مفصلی خلف زانو عبور کرده و به کندیلهای داخلی و خارجی استخوان فمور متصل می شود.

از گوشه داخلی زانو عضلات هامسترینگ داخلی عبور کرده و قسمت تاندونی انتهای این عضله به هم متصل شده و ایجاد واحد پنجه غازی را می کنند که به قست داخلی ابتدای استخوان تیبیا متصل می شوند که پارگی یک یا چند عضله از این واحد در ورزشکاران شایع می باشد و اغلب با آسیبهای داخل زانو و پارگی های منیسک های زانو اشتباه شده و درمان نامناسب می شوند.

لیگامانهای مهم خارج مفصلی زانو

 • لیگامان کشکک :کپسول مفصلی زانو در طرف جلو توسط این لیگامان تقویت می شود .این لیگامان در حدود 8 سانتی متر طول دارد و در حقیقت ادامه وتر عضله کوادریپس است.
 • لیگامان طرفی داخلی :این لیگامان کپسول مفصلی زانو را در طرف داخل تقویت می کند و به صورت نوار پهنی در بالا به اپی کندیل داخل استخوان فمور اتصال دارد.
 • لیگامان طرفی خارجی :به صورت طناب ضخیمی می باشد که از اپی کندیل خارجی استخوان فمور منشا می گیرد و در پایین به سر استخوان نازک نی اتصال دارد.

اجزای داخلی مفصل زانو

در داخل مفصل زانو دو لیگامان تحت عنوان لیگامانهای کروشیت یا صلیبی قدامی و خلفی وجود دارد که ارتباطات محکمی را بین استخوان تیبیا و فمور ایجاد می نماید و در نتیجه در تثبیت این مفصل نقش مهمی را ایفا می نماید.وجه تسمیه این لیگامانها به این خاطر می باشد که با یکدیگر به شکل x تلاقی می نمایند.

منیسک ها

اجزا لیفی غضروفی می باشند که سطح مفصلی استخوان تیبیا را می پوشاند و تا حدودی عمق وسعت های مفصلی را افزایش می دهند .این عناصر هلاکی شکل بوده و در مقطع سه گوش می باشند.حاشیه منیسک ها ضخیم می باشند و به کپسول مفصلی زانو اتصال دارند در حالیکه کنار داخلی آن ها نازک بوده و آزاد می باشند .منیسک خارجی به شکل o و منیسک داخلی به شکل c می باشد.

آسیب دیدگی منیسک داخلی بیشتر از خارجی به وقوع می پیوندد علت این امر مهم آن است که منیسک داخلی در جای خود ثابت تر است ولی منیسک خارجی آزادتر بوده و در وضعیت های نامناسب قرار گیری زانو خود را از فشار می رهاند.

تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل زانو

زانو مصنوعی

به زانو مصنوعی ، پروتز زانو گفته می شود . پروتز قطعه ای مکانیکی می باشد که در برای جایگزینی بخشی از بدن طراحی شده است .

هر پروتز زانو شامل 3 قسمت می باشد :

 • Femoral : قطفه فمورال می باشد که از فلز شاخته شده است . این قطعه جایگزین انتهای استخوان ران و یا فمور می شود .
 • Tibial : این قطعه جایگزین بخش بالایی استخوان ساق پا می شود . دارای یک سینی فلزی می باشد .
 • PATELLA : جایگزین مناسب برای کشکک زانو می باشد .جنس این قطعه پلاستیک می باشد .

مراحل جراحی تعویض مفصل زانو

 • در جراحی تعویض مفصل زانو که با ایجاد برش در قسمت جلو زانو شروع می شود کشکک زانو چرخانده شده و کنار گذاشته می شود در این هنگام مفصل زانو مقابل جراح قرار می گیرد و فضای کافی برای انجام عمل کشکک زانووجود داشته باشد .
 • بافت نرم اطراف زانو به وسیله ابزارهای جراحی کنار نگه داشته می شود . زمانی که مفصل زانو باز نگه داشته می شود ، جراح باید ستون آسیب دیده زانو توسط آرتروز را از جمله کندیل های فمور ، سطح پلاتو تیبیا و سطح کشکک را جدا کند .
 • جراح با استفاده از ابزار های مخصوصی که به روی زانو قرار می گیرد و اره مخصوص جراحی را هدایت می کند ، سطوح آسیب دیده را از زانو جدا می کند تا قطعات زانوی مصنوعی به درستی بر روی استوانه قرار بگیرد .
 • بعد از جداسازی سطوح آسیب دیده هر یک از قطعات مفصل مصنوعی به صورت موقت بر جای خود قرار داده می شود تا جراح مفصل را از لحاظ محدوده حرکت و پایداری مورد بررسی قرار دهد .
 • سپس جراح زانو جدید را امتحان می کند تا مطمئن شود محدوده حرکتی کامل بعد از جراحی برمی گردد و همچنین زانو بیش از حد شل و یا سفت نشده باشد .
 • بعد از اینکه جراح ارتوپد از اندازه قطعات و همچنین از میزان شل بودن وسفتی آن اطمینان حاصل نمود ، قطعات دائمی را بر روی زانو در جای خود قرار خواهد داد .
 • برش ایجاد شده با چند لایه بخیه بسته می شود و پانسمان روی آن قرار می گیرد .
 • بعد از انجام جراحی بیمار به اتاق ریکاوری منتقل می شود .

مدت زمان بستری بعد از جراحی تعویض مفصل

مدت زمانی که بیماران بعد از انجام جراحی در بیمارستان بستری می شوند متفاوت است و  با صلاح دید جراح ارتوپدی ممکن است بین 1 الی 4 روز طول بکشد .

زمان مشاهده نتایج جراحی مفصل زانو

بیماران معمولا یک روز بعد از انجام جراحی با استفاده از عصا قادر به راه رفتن خواهند بود . ولی بهبودی کامل بعد از این جراحی معمولا چند ماه طول خواهد کشید .

عوارض بعد از تعویض مفصل زانو

 • عفونت : ایجاد عفونت بعد از انجام این عمل حراحی بسبار کم می باشد ولی به دلیل اینکه در هنگام بروز بسیار خطرناک می باشد باید در انجام این عمل بسیار دقت نمود .
 • لخته شدن خون : شایع ترین عوارض این عمل لخته شدن خون می باشد که در بسیاری از عمل ها ممکن است رخ بدهد .
 • محدود شدن در حرکت زانو : بعد از جراحی زانو انتظار می رود که 110 درجه خم شود ولی ممکن است این نتیجه بعد از عمل حاصل نشود .
 • خراب شدن مفصل مصنوعی : ممکن است بعد از گذشت چند سال زانو دچار سائیدگی شود .

منتظر نظرات پیشنهادات شما هستیم

با تشکر ، گروه مدیریت سایت دکتر واعظی

دکتر خلیل واعظی

مطالب مرتبط
[yarpp]

پاسخ

19 − یک =

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Button