درد سیاتیک

 درد سیاتیک

درد سیاتیک به نحوه شروع علائم ، دوره ای و یا ثابت بودن آنها و علل تشدید و تخفیف علایم باید توجه ویژه مبذل نمود . محل دقیق کمر درد و ویژگی های آن بای مشخص گردد . در مورد عل برروز علایم باید از بیمار پرسش  نمود : بیمار ممکن است کمر درد را به یک کشیدگی غیر عادی  ، یک سقوط از ارتفاع یا برداشتن یک جسم سنگین ارتباط دهد .

هنگام سرفه و عطسه که فشار داخل جمجمه را افزایش می دهند ، نشان دهنده وجود یک علت جسمی برای درد است .

درد سیاتیک

درد سیاتیک

اهمیت درد سیاتیک

اگر درد به اندام تحتانی انتشار می یابد ، ویژگی ها و نحوه توزیع درد باید مشخص گردد . دو نوع متمایز از درد سیاتیک قابل شناسایی است . اگر درد شدید بوده ،  در مسیری کاملا مشخص می توان آن را بر سطح پوست مشخص نمود ، انتشار می یابد به ویژه اگر با اختلالات حرکتی ، حسی و یا رفلکسی همراه است ، اختلالات مکانیکی موثر بر رشته های عصبی کمری یا شبکه خاجی ، ؤمانند پرولاپس دیسک کمر بین مهره ای یا پک تومور مطرح می شوند . از سوی دیگر ، اگر درد مبهم و منتر بوده ، مسیر توزیع و گسترش آن کاملا مشخص نمی باشد ، احتمالا درد ” ارجاعی ” ناشی از آسیب یک مفصل یا سک لیگامان می باشد .

علائم بیماری سیاتیک

یکی از علائم بارز سیاتیک می توان به ایجاد درد در قسمت پایین کمر اشاره نمود .  این درد ممکن است در ران ، زانو و پاها رواج پیدا کند .

این درد به طور معمول در یک پا ایجاد می شود و در هنگام نشستن ، سرفه کردن و …  ممکن است بیشتر شود  .

درد سیاتیک منجر به بی حسی ، ضعف ، سوزش و … می شود .

دکتر خلیل واعظی یکی از بهترین جراح ارتوپد در تهران می باشد . جهت دریافت مشاوره از دکتر واعظی با شماره 02188280422 تماس حاصل نمایید .

پیشگیری از ابتلا به درد سیاتیک

در  صورتی که قبلا بیماری سیاتیک داشته اید و ایم بیماری را  درمان کرده اید ممکن است باز دچار مشکل شوید .  بنابرای بهترین کار برای پیگیری از بازگشت درد سیاتیک ، انجام ورزش ، تناسب اندان ، آموزش صحیح نشتن و برخواستن و … می باشد .

چه کسی به سیاتیک دچار می شود؟

بیشتر افرادی که سیاتیک می شوند بین 30 تا 50 سال سن دارند. ممکن است زنان به دلیل فشار بر عصب سیاتیک از رحم در حال توسعه ، بیشتر در معرض این مشکل در دوران بارداری باشند. دلایل دیگر شامل دیسک فتق و آرتریت دژنراتیو ستون فقرات است.

علت: دیسک فتق

شایع ترین علت سیاتیک دیسک فتق است. دیسک ها مانند کوسن های بین مهره های ستون فقرات شما عمل می کنند. این دیسک ها با افزایش سن ضعیف تر می شوند و در معرض آسیب بیشتر می شوند. گاهی اوقات مرکز ژل مانند دیسک از لایه بیرونی آن فشار می یابد و به ریشه های عصب سیاتیک فشار می آورد. از هر 50 نفر حدود 1 نفر در هر نقطه دیسک فتق می شوند. تا یک چهارم از آنها علائمی دارند که بیش از 6 هفته به طول می انجامد.

علت: تنگی نخاع

سایش طبیعی و پارگی مهره ها می تواند منجر به باریک شدن کانال ستون فقرات شود. این باریک ، به نام تنگی نخاع ، ممکن است فشار به ریشه های عصب سیاتیک وارد کند. تنگی نخاع در بزرگسالان بالای 60 سال شایع است.

علت: تومورهای نخاعی

در موارد نادر ، سیاتیک ممکن است ناشی از تومورهایی باشد که در داخل یا در طول نخاع یا عصب سیاتیک در حال رشد هستند. با بزرگ شدن تومور ، ممکن است بر اعصاب شاخه شده از نخاع فشار وارد کند.

علت: سندرم Piriformis

piriformis عضلانی است که در اعماق باسن یافت می شود. ستون فقرات تحتانی را به همسایه فوقانی وصل می کند و مستقیماً بر روی عصب سیاتیک می چرخد. اگر این عضله وارد اسپاسم شود ، می تواند بر عصب سیاتیک فشار وارد کند و باعث ایجاد علائم سیاتیک شود. سندرم پیریفیسیس در زنان شایع تر است.

استفاده از کیف پول های چرمی

ممکن است به عنوان یک منبع درد به فکر پول زیاد نباشید ، اما یک کیف پول چربی می تواند باعث سندرم پیرفیریس شود. این وضعیت می تواند در مردانی که کیف پول خود را در جیب پشت شلوار خود می پوشند ، تأثیر بگذارد. این فشار مزمن را بر عضله piriformis وارد می کند و می تواند با گذشت زمان عصب سیاتیک را بدتر کند. با نگه داشتن کیف پول در جیب جلو می توانید از بروز این مشکل جلوگیری کنید.

علت: ساکرولیلیت

ساکروایلیتیت التهاب یکی یا هر دو مفاصل ساکروایلی است ، محلی که ستون فقرات تحتانی به لگن وصل می شود. ساکروایلیتیت می تواند باعث ایجاد درد در باسن ، کمر و حتی ممکن است یک یا هر دو پا شود. درد با ایستادن طولانی یا بالا رفتن از پله ها می تواند بدتر شود. ساکروایلیتیت می تواند ناشی از آرتروز ، آسیب ، بارداری یا عفونت باشد.

علت: آسیب یا عفونت

سایر علل سیاتیک شامل التهاب عضلات ، عفونت یا آسیب دیدگی مانند شکستگی است. به طور کلی ، هر شرایطی که عصب سیاتیک را تحریک یا فشرده کند ، می تواند باعث بروز علائم شود. در بعضی موارد ، علت مشخصی از سیاتیک نمی توان یافت.

سایر مقالات دکتر خلیل واعظی

تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل ران

تعویض مفصل شانه

آرتروسکوپی زانو

درمان آرتریت

منتظر نظرات پیشنهادات شما هستیم

با تشکر ، گروه مدیریت سایت دکتر واعظی

دکتر خلیل واعظی

مطالب مرتبط
[yarpp]

2 thoughts on “درد سیاتیک

 1. فریبا سادات - سپتامبر 2, 2018 در 10:58 ق.ظ

  سلام وقت بخیر من گودی کمر دارم، تازگیا خیلی موقع خواب اذیت می شم. برای اینکه بفهمم سیاتیک دارم یانه چیکار باید کنم؟

  پاسخ
  • drvaezi - سپتامبر 24, 2018 در 7:40 ق.ظ

   ابتدا به یک متخصص ارتوپد مراجعه کنید تا در مرحله اول درمان گودی کمر انجام شود . اگر سیاتیک رو برای شما تشخیص دهند باید به یک متخصص مغز و اعصاب برای بررسی و درمان مراجعه نمایید .

   پاسخ

پاسخ

4 × 5 =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Button