درمان گودی کمر

درمان گودی کمر

یکی از عوامل مهم در کمر درد ، گودی کمر می باشد . این مشکل گاهی نیز ممکن است باعث ایجاد ساییدگی مهر های کمر می شود بنابراین بهتر است به منظور پیشگیری از عوارض احتمالی برای درمان گودی کمر اقدام نمایید .

درمان گودی کمر

درمان گودی کمر

قوس کمر

همین قوس باعث شده که انسان بتواند بایستد. زمانیکه  که کودک بتواند می ایستد قوس کمر تشکیل می شود و زمانیکه کودک بتواند راه برود قوس کمر کامل می شود.

هم کمبود و هم زیاد  بودن قوس کمر اشکال دارد. قوس طبیعی بین 40-30 درجه است. اگر قوس کمر از 40 درجه بیشتر شود غیر عادی است و به آن گودی کمر می گویند و اگر از 20 درجه کمتر شود نیز غیر عادی است.

گودی کمر

گودی کمر به طور کلی به دو دسته تقسیم میشود :

  1. گودی کمرقابل برگشت ( گودی کمر دینامیک ): گودی کمری که تازه ایجاد شده و هنوز ثابت نشده که قابل برگشت نباشد.

2.گودی کمر غیرقابل برگشت : وقتی ایجاد می شود تعادل عضلانی به هم میخورد.

*مانند هر بیماری دیگری درمان این بیماری هم در مراحل اولیه بسیار راحت تر خواهد بود تا زمانیکه بالانس عضلانی از بین می رود که در این زمان درمان سخت و در نهایت غیر ممکن می شود.

انجام مواردی که قوس کمر را در حد طبیعی نگه می دارد:

آنچه که بسیا مهم است این ایست که ما بتوانیم قوس کمرمان را حفظ کنیم.مواردی که باعث می شود قوس کمر اشکال پیدا کند عبارتند از :

خستگی

ایستادن و نشستن نادرست

با توجه به اینکه مدرنیته شدن زندگی باعث شده بسیاری از کارها به صورت نشسته انجام گیرد بنابراین مهمترین موضوع برای اینکه بتوانیم قوس کمر خود را حفظ کنیم این است که طریقه درست نشستن را بدانیم.

مواردی که برای نشستن به افرادی که قوس کمرشان طبیعی نیست و یا کمر درد دارند توصیه شده عبارتند از :

  1. استفاده از صندلی های ارگونومی دار (صندلی هایی که پشتی آنها به صورت قوس است.)
  2. در صورت عدم استفاده از صندلی های ارگونومی دار بیماران می توانند از یک بالشتک در گودی کمر خود استفاده کنند. مسلما اگر بالشتک بیش از حد بزرگ باشد قوس کمرشان زیاد می شود.

تاثیر سن در درمان گودی کمر

در درمان گودی کمر سن بسیار مهم است.

افرادی که در سنین پایین تری هستند درمان گودی کمر در آنها راحت تر است به دلیل اینکه هنور عضله آنها سفت نشده است.

عضله طبیعی منقبض می شود و خودش کشیده میشود ولی عضله ای که سفت شده دیگر این حالت را ندارد و سفت می ماند. به عبارت دیگرعضله وقتی کوتاه شود بلند کردن  (کشیده کردن ) آن خیلی مشکل است نسبت به عضله طبیعی.

افراد مسن اصولا به سمت جلو خم میشوند به دلیل اینکه کانال نخاعی این افراد به تدریج تنگ می شود و باعث کشیدگی لگن می شود همچنین باعث می شود چرخش لگن پیدا کنند و اگر این حالت فیکس شود درمان آن خیلی سخت می شود.

جهت دریافت مشاوره از دکتر خلیل واعظی می توانید با شماره 02188280422 تماس حاصل نمایید .

دکتر خلیل واعظی

مطالب مرتبط
[yarpp]

پاسخ

17 − هفت =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Button