در رفتگی مفصل ران

دررفتگی مفصل ران

یکی از مشکلاتی که هم در کودکان تازه متولد شده ممکن است وجود داشته باشد و هم در بزرگسالان ، دررفتگی مفصل ران می باشد . دررفتگی مفصل ران که به آن دررفتگی لگن نیز گفته می شود یکی از موارد بسیار مهم در بخش ارتوپدی می باشد . اما این مشکل چگونه ایجاد می شود ؟ درمان آن بر چه اساسی می باشد ؟ با ادامه مطلب همراه باشید …

در رفتگی مفصل ران

در رفتگی مفصل ران

در رفتگی مفصل ران

بدن انسان از چندین مفصل تشکیل شده است . اما یکی از مهم ترین مفصل های بدن ، مفصل ران می باشد . این مفصل در راه رفتن ، نشستن ، برخاستن و … اثر می گذارد .  دررفتگی مفصل ران به معنای آن است که سر مفصل ران داخل حفره استابولوم لگن قرار نگرفته و خارج از آن قرار دارد .

دلایل دررفتگی مفصل ران

دررفتگی مفصل ران در کودکان و بزرگسالان ممکن است به دلایل مختلف ایجاد شود ، مانند :

در رفتگی در بزرگسالان

گاهی به دنبال وارد شدن یک ضربه به مفصل ران، دررفتگی در آن بخش ایجاد می شود . مانند ضربه در تصادف و یا سقوط از یک بلندی .

در رفتگی مادر زادی

گاهی دررفتگی از زمان تولد برای کودک وجود داشته است . این در رفتگی بین دختران بیشتر از پسرها رخ می دهد . در واقع می توان گفت از هر 10 نوزادی که مشکل دررفتگی مفصل ران دارند 9 نفر دختر می باشند .

گاهی اوقات مردم گمان می کنند که دررفتگی مادرزادی مفصل ران به علت افتادن نوزاد از دست شخصی می باشد اما یک باور غلط است، زیرا در صورتی که نوزاد به زمین افتاده و ضربه شدید ببیند در نتیجه دچار شکستگی می شود .مفصل ران در این کودکان از همان ابتدا به این شکل تشکیل شده است . بدین معنا که در زمان تشکیل مفصل ران در شکم مادر این مشکل برای جنین وجود داشته است . البته احتمال اینکه به علت عفونت بعد از تولد این مشکل ایجاد شود وجود دارد ولی بسیار کم است .

در رفتگی مفصل ران

در رفتگی مفصل ران

تشخیص دررفتگی مادرزادی ران

این تشخیص هنگام تولد نوزاد برای پدر و مادر تقریبا غیر ممکن می باشد . بنابراین بسیاری از والدین بعد از راه رفتن کودک این مشکل را مشاهده می کنند . به علت قرار نگرفتن استخوان ران در حفره استابولوم کودک هنگام راه رفتن می لنگ .البته باید توجه داشت که درمان این مشکل هنگام راه رفتن کودک بسیار زمان نامناسبی است . بهترین کار بعد از تولد نوزاد این است که به یک متخصص ارتوپد مراجعه کرده تا معاینه شود .

در طی بررسی ها اگر پزشک به دررفتگی مفصل ران کودک شک کند ، کودک را برای سونوگرافی برده تا از نتیجه مطمئن شود .

درمان دررفتگی مادرزادی مفصل ران

برای درمان این مشکل اگر تشخیص در ماه های اولیه رخ دهد ،  با استفاده از کمربند های مخصوص ، پزشک کودک را درمان می کند ولی درصورتی که دررفتگی مادرزادی دیر تشخیص داده شود برای درمان باید جراحی مفصل ران صورت گیرد .

جهت دریافت مشاوره از دکتر خلیل واعظی می توانید با شماره 02188280422 تماس حاصل نمایید .

دکتر خلیل واعظی

مطالب مرتبط
[yarpp]

پاسخ

10 + 9 =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Button